Rekonesans przed manewrami Nocny Tropiciel 2021

27 lipca br. odbył się rekonesans przed II Ogólnopolskimi Manewrami Poszukiwawczo-Ratowniczymi, pod kryptonimem Nocny Tropiciel 2021.
Manewry odbędą się 4 września br. na terenie obejmującym obszar granicy powiatu Krotoszyńskiego i Gostyńskiego. Pozostałe atrakcje – takie jak piknik oraz szpital polowy, stanowiący ważny punkt podczas manewrów, będą zlokalizowane przy hali sportowej w Koźminie Wielkopolskim.
Głównym celem akcji będzie utrwalenie wśród ratowników i funkcjonariuszy służb umiejętności przeszukiwania dużych obszarów leśnych, poszukiwanie osób z wykorzystaniem psów ratowniczych, GPS-ów i aplikacji Szukamy i Ratujemy oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy a nade wszystko koordynacja służb cywilnych i mundurowych oraz ich współdziałanie w sytuacjach kryzysowych. Podczas ćwiczeń uczestnicy będą mieli okazje doskonalenia umiejętności w zakresie działań planistycznych i poszukiwawczych.
Partnerem w organizacji rekonesansu była Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, której przedstawiciele wezmą czynny udział w wydarzeniu.
Ćwiczenia Nocny Tropiciel 2021 podzielone będą na dwie części oraz trzy epizody:

• pierwsza część ćwiczeń: piknik służb, prelekcje, wykłady, warsztaty, prezentacja sprzętu – część otwarta dla publiczności od godziny 11:00 – 15:00, Koźmin Wielkopolski ul. Strzelecka.

• druga część ćwiczeń: od godziny 15:40 – 23:00 podzielona na trzy epizody i odbywa się na terenie gmin Koźmin Wielkopolski, Pogorzela, Rozdrażew, Krotoszyn, Sulmierzyce i Ostrów Wielkopolski:
Epizod 1: poszukiwania zaginionego samolotu, akcja ratownicza po katastrofie
samolotu

Epizod 2: akcja poszukiwawczo – ratownicza skoczków spadochronowych, którzy
wyskoczyli z samolotu

Epizod 3: akcja poszukiwawcza i ratownicza zaginionego balonu. Działania z wykorzystaniem służby dyżurnej ośrodka ARCC i zespołów Lotniczych.
Rekonesans obejmował omówienie działań poszukiwawczych w terenie leśnym i zabudowanym, planowanie akcji w ramach dyslokacji służb do działania, wizję lokalną m.in. miejsca katastrofy samolotowej i prowadzenia działań ratowniczych.
W rekonesansie wzięli udział przedstawiciele następujących służb:
▪ Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
▪ Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
▪ Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
▪ Pododdział Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji
▪ Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie
▪ Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu
▪ Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
▪ Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie
▪ Straż Graniczna
▪ Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości
▪ Wojska Obrony Terytorialnej
▪ Żandarmeria Wojskowa
▪ Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
▪ Akademia Kaliska
▪ Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorzeli
▪ Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wielkopolskim
▪ Urząd Gminy Koźmin Wielkopolski
▪ GOPR Karkonoski

Warto podkreślić, że są to największe ćwiczenia tego typu w Wielkopolsce i jedne z największych w kraju. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych w pikniku i życzymy powodzenia wszystkim służbom podczas ćwiczeń.